کارگاه آموزشی اطفاء حریق به منظور آشنایی هرچه بیشتر نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی با شیوه های عملی و کاربردی در مواجهه با آتش در عرصه های منابع طبیعی استان تهران برگزار شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی ستازمان جنگل ها،  صبح یکشنبه به منظور آشنایی هرچه بیشتر نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران با شیوه های عملی و کاربردی در مواجهه با آتش سوزیدر این کارگاه آموزشی فراگیران با نکات کلیدی مربوط به پیشگیری، پیش آگاهی، کشف و اطفاء حریق در عرصه های جنگلی و مرتعی آشنا شدند.

حیدر ابراهیمی فر معاون فنی یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که تدریس کارگاه آموزشی را بر عهده داشت در حاشیه برگزاری این کارگاه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به رشد مناسب گیاهان و افزایش پوشش گیاهی و گرم شدن هوا، احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی افزایش یافته که مراقبت و نظارت بیشتری را می طلبد.

وی در ادامه افزود: برای به حداقل رسیدن احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل ها همه ساکنان و گردشگران باید همکاری کنند چرا که بدنبال یک سهل انگاری همچون روشن کردن آتش و خاموش نکردن آن، انداختن ته سیگار در طبیعت، رها کردن بطری های شیشه ای که در اثر تابش آفتاب مانند عدسی عمل می کنند باید منتظر آتش سوزی و از بین رفتن وسعت زیادی از عرصه های طبیعی باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه عرصه های جنگلی و مرتعی به عنوان میراث طبیعی کشور محسوب شده و به مراقبت خاص نیاز دارد تصریح کرد: یکی از عوامل مهم تخریب عرصه های طبیعی آتش سوزی است که علاوه بر از بین رفتن پوشش گیاهی و خصوصیات فیزیکی خاک، در بعضی مواقع موجب خسارت به تأسیسات و زیرساخت های منطقه نیز می شود که بر این اساس ضرورت ایجاب می کند تا عموم مردم در کاهش آتش سوزی مشارکت لازم را داشته باشند.

معاون فنی یگان حفاظت سازمان جنگل ها تأکید کرد: سامانه تلفنی ۱۵۰۴ در طول شبانه روز آماده دریافت گزارش های مردمی درخصوص هرگونه تخریب، تصرف و آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی کشور می باشد.