مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان به اهالی و گردشگران نسبت به غرق شدن در مخزن بندهای خاکی، ملاتی و سازه های آبخیزداری هشدار داد و افزود: شنا کردن در این مخازن و سازه های آبخیزداری ممنوع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- شهرام منتصری گفت: بند‌ها و حوضچه‌های تغذیه مصنوعی در مجاورت روستا‌ها بدون استاندار‌های لازم برای شنا کردن است و هرگونه سهل انگاری و بی توجهی افراد در نادیده گرفتن هشدار‌ها در این مکان‌ها موجب غرق شدگی و بروز خسارت‌های جانی جبران ناپذیری خواهد شد.

منتصری افزود: سد و بند‌های خاکی با هدف کنترل سیل، جلوگیری از فرسایش خاک و جمع‌آوری آب‌های سطحی در فصول مختلف ایجاد شده و شنا کردن در حوضچه‌های پشت این سازه‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

وی از نصب تابلو‌های هشدار دهنده و پخش و توزیع اطلاعیه در مجاورت بندها، آبگیر و سد‌های خاکی آبخیزداری در شهرستان‌ها خبر داد و گفت: هشدار‌های لازم به منظور اطلاع‌رسانی و آگاهی مردم بویژه افراد محلی داده شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ضمن هشدار جدی به گردشگران و بازدیدکنندگان سد‌های آبخیزداری در سطح شهرستان‌های استان بر توجه بیش از پیش شهروندان به علائم هشداردهنده و اطلاعیه‌های نصب شده در اطراف سد‌ها و منابع آبی استان تاکید کرد و اظهار داشت: مردم بویژه کودکان از هرگونه شنا و آب تنی در حوضچه‌ها و دریاچه‌های ایجاد شده در پشت بند‌های خاکی، ملاتی و سازههای آبخیزداری خودداری کنند.

منتصری اعلام کرد: متاسفانه در سال های گذشته عده‌ای بدون در نظر گرفتن حجم و عمق زیاد مخازن آبی این سازه‌ها جان خود را با شنا کردن در این مکان‌ها به خطر انداخته اند.

وی افزود: درحال حاضر بیش از یک هزار و ۲۰۰سازه آبخیزداری در استان فارس وجود دارد که از این میزان بیش از ۱۰۰سازه آن از محل صندوق توسعه ملی در سال گذشته تامین اعتبار و ساخته شده است.